Norges beste surfeforhold på landets lengste sandstrender – kan det bli bedre?
Det er lov å være uenig, men det skal godt gjøres: Jærstrendene byr på det som trolig er de beste surfeforholdene i landet. Når du ikke balanserer på brettet kan du nyte alt det landets største sandkasse har å by på av aktiviteter, avslapning og generelle herligheter. Hørte vi et «Chillax!»..?
Surfing på Jæren i fantastiske forhold. (Foto: Sune Eriksen)
Ingen kan garantere Syden-forhold, men ingen kan hardnakket påstå at det blir det motsatte heller. En tur langs stranden er alltid oppfriskende – uansett vær. Og skal du ut i vannet så finnes det jo heldigvis gode våtdrakter! Strendene Sola, Hellestø, Bore og Brusand er særlig godt egnet for bølgesurfer-begynnere.
Erfarne surfere gleder seg alltid til det røffe høst- og vinterværet som byr på store bølger. En liten påminnelse, bare: Fra første oktober til 31. mars er det forbud mot surfing, brettseiling og kiting på strender som er berørt av fuglefredning.
Kiting er lov på strendene Sola, Hellestø, Byberg, Bore og Brusand.
Boretunet er bygget av surfere, har umiddelbar nærhet til både venstrebølger, høyrebølger og point breaks, er satt sammen av gamle brakker og tegnet av det anerkjente arkitektfirmaet Helen & Hard. Hele historien om hvordan det hele kom i stand er fascinerende, les den gjerne! I dag har Boretunet 42 sengeplasser fordelt på fire unike leiligheter (minihus) og hostell med fem soverom. I tillegg er det fine fellesarealer og store uteområder
Boretunet arrangerer surfekurs for både store og mindre grupper og 1-1 med privat instruktør.
På Boretunet er det både fine fellesområder – og store uteområder. (Foto: Kristine Tofte / Boretunet)
Er elbilen med på ferie?
Kommer du uten bil og vil utforske området i større strekning enn dit du kan gå/sykle? Ta kontakt med eTours Ryfylke som tilbyr utleie av elbiler. Boretunet har ladestasjoner på parkeringen (hurra!).